Technologia CNC – co to jest?

Technologia CNC – co to jest?

Technologia CNC – co to jest?

Technologia CNC czyli z angielskiego Computerized Numerical Control, oznacza to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to zaawansowany system sterowania. Dzięki wyposażeniu w mikrokomputer pozwalający na precyzyjną pracę urządzenia oraz jego łatwe programowanie, systemy te znalazły zastosowanie w przemyśle.  Dokładniej w gałęzi przemysłu jaką jest obróbka. Takie rozwiązania pozwalają na szybkie i dokładne uzyskiwanie pożądanych kształtów.

Podstawowe zalety technologi CNC

Najważniejszą cechą maszyn CNC jest wysoka powtarzalność, oraz jakość elementów, które wykonuje się za ich pomocą. Raz napisany program można ponownie wczytać i ponownie wykonać dany element, który zawsze będzie taki sam. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacząco obniżyć koszty produkcji oraz zwiększyć wydajność. Wykwalifikowany operator może obsługiwać kilka takich maszyn jednocześnie.

Rodzaje maszyn CNC

Ciężko wymienić wszystkie rodzaje maszyn CNC, ponieważ technologia ta jest powszechnie stosowana , a w rezultacie znajdziemy je w niemal wszystkich fabrykach na świecie oraz wielu zakładach usługowych. Z pewnością do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć takie jak: frezarki, tokarki, różnego rodzaju wypalarki jak np. plazmowe lub gazowe, urządzenia wyginające prasy krawędziowe, walcarki oraz wiele innych.

Podsumowanie

Bez wątpienia technologia CNC zmieniła nasz świat na stałe. Łatwość oraz szybkość z jaką można programować maszyny z pewnością przyczyniła się do szybkiego rozwoju na świecie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami Blog oraz do odwiedzin naszej strony na FB http://facebook.com/rewoxpl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.